Autor: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB

flaga UE, banknoty euro
Gospodarka | Bezgotówkowo

Dotacje unijne dla firmy – programy warte uwagi w 2024 roku

Bezzwrotne dotacje dla firm zapewniają przedsiębiorcom sporego wsparcia finansowego na realizację celów, których bez dodatkowego finansowania nie mogłyby zrealizować. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców interesuje się, jakie finansowanie i dotacje może pozyskać — zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i ze strony organów krajowych. Sprawdź, jakie możesz otrzymać dotacje dla istniejącej firmy, a jakie na założenie przedsiębiorstwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Akademia Przedsiębiorcy Fundacji Polska Bezgotówkowa, Wrocław
Bezgotówkowo | Edukacja finansowa | Firma

Akademia Przedsiębiorcy Fundacji Polska Bezgotówkowa zawita do Wrocławia!

Fundacja Polska Bezgotówkowa rozpoczyna cykl spotkań z mikroprzedsiębiorcami i osobami planującymi rozpocząć swój biznes. Pierwsze spotkanie w ramach Akademii Przedsiębiorcy – programu edukacyjnego dla właścicieli małych firm – odbędzie się we Wrocławiu (24 kwietnia 2024 r., na Politechnice Wrocławskiej), poinformowała Fundacja polska Bezgotówkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Bezgotówkowo

Ponad 2/3 transakcji w sklepach i punktach usługowych to płatności bezgotówkowe

Ponad 65% wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych jest bezgotówkowo, co pokazują najnowsze wyniki badania „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie” przeprowadzonego dla Fundacji Polska Bezgotówkowa. Oznacza to, że w 2023 r. udział gotówki w liczbie transakcji detalicznych spadł o 3 p.p. do poziomu zaledwie 35%. Wyraźnie zwiększyła się za to grupa klientów korzystających z płatności mobilnych i mobilnych aplikacji bankowych, poinformowała FPB.

CZYTAJ WIĘCEJ
kampania reklamowa Fundacji Polska Bezgotówkowa
Bezgotówkowo

„Przedsiębiorco, Ty też daj wybór swoim klientom”- kampania Fundacji Polska Bezgotówkowa

Polska Bezgotówkowa rozpoczęła kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii informującej o korzyściach płynących z przystąpienia do jej flagowego Programu. Od 2 kwietnia 2024 r. w wybranych stacjach telewizyjnych pojawił się spot reklamowy, w którym udział wzięli polscy przedsiębiorcy – rzeczywiści beneficjenci Programu Fundacji. Szeroko zasięgowa kampania telewizyjna została wzmocniona emisjami na największych platformach wideo, jak również działaniami w radio oraz Internecie, poinformowała Fundacja.

CZYTAJ WIĘCEJ
terminal, kobieta płacąca zegarkiem
Bezgotówkowo

Wizja rozwoju rynku płatności: trendy i wyzwania na najbliższe 5 lat – badanie Fundacji Polska Bezgotówkowa

Sztuczna inteligencja i nowoczesne metody przetwarzania danych (64%) – to według ekspertów, biorących udział w konferencji Future of Payments najważniejsze trendy, które już dziś kształtują rynek płatności. Zmiana pokoleniowa, edukacja finansowa oraz zaufanie wśród konsumentów będą natomiast kluczowymi czynnikami wpływającymi na tempo rozwoju i dynamikę adopcji płatności elektronicznych w Polsce, czytamy w komunikacie prasowym FPB.

CZYTAJ WIĘCEJ
Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Bezgotówkowo

95% respondentów potwierdza atrakcyjność Programu Polska Bezgotówkowa

Nowy rok rozpoczął się intensywnie, ale również pokazał kilka pozytywnych zmian w zachowaniu rynku. Dynamiczny Indeks Konsumpcji w IV kwartale 2023 r. wzrósł do najwyższego poziomu od grudnia 2021 – 51,27 pkt. Najmocniejsze odbicie widać w wydatkach na usługi, zwłaszcza zdrowotne i upiększające. Jednocześnie, 75% konsumentów uważa, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego. Dla przedsiębiorców może to oznaczać sygnał lekkiego odbicia spowolnienia, co przy malejącej inflacji jest pozytywną przesłanką, komentuje Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ
sztuczna inteligencja, fantom, ekran wirtualny z częściami samochodowymi
Technologie i innowacje

Raport Fundacji Polska Bezgotówkowa o AI w mikro i w małych firmach

Z badania przeprowadzonego dla Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że już połowa średnich i dużych firm w Polsce implementuje technologię sztucznej inteligencji (AI) lub planuje wdrożyć takie rozwiązania w najbliższym czasie. Analiza danych, interpretacja zachowań klientów, automatyzacja powtarzalnych czynności, marketing internetowy, tworzenie ofert, prezentacji czy obrazów – to tylko niektóre z obszarów działalności biznesowej, które mogą być wspierane przez sztuczną inteligencję, czytamy w informacji prasowej FPB.

CZYTAJ WIĘCEJ
Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Bezgotówkowo

Jak mikrofirmy szukają sposobów na rozwój i utrzymanie klientów – badanie FPB

Polscy mikroprzedsiębiorcy dostrzegają wiele wyzwań i trudności związanych z prowadzeniem firmy – pokazują wyniki badania przeprowadzonego dla Fundacji Polska Bezgotówkowa wśród właścicieli firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników . Inflacja upatrywana jest jako jeden z głównych czynników negatywnie wpływających na kondycję ich firm – 41% przedsiębiorców doświadczyło spadku realnych dochodów, a 53% zauważyło ogólne pogorszenie swojej sytuacji finansowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Polska Bezgotówkowa
Bezgotówkowo

Podsumowanie Konferencji „Future of Payments”

Zakończyła się pierwsza konferencja „Future of Payments” organizowana przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Eksperci ze świata finansów, nowych technologii, nauki, prawa i biznesu rozmawiali m.in. o perspektywach cyfrowych płatności w Polsce, potencjale wykorzystania sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwie. Konferencję zamknęła uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody dla innowacyjnych projektów oraz wizjonera rynku płatności. Kolejna edycja odbędzie się jesienią 2024.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/11

Bankowość i Finanse | FUNDACJA POLSKA BEZGOTÓWKOWA | Zwyczaje płatnicze Polaków 2018–2022: po bezgotówkowej stronie

Rok 2022 przyniósł przyspieszenie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Wyniki badania „Zwyczaje płatnicze Polaków”, prowadzonego dla Fundacji Polska Bezgotówkowa przez POLASIK Research1, wskazały, że wykorzystanie gotówki po raz pierwszy spadło poniżej ⅖ wszystkich transakcji płatniczych w fizycznych punktach sprzedaży. W horyzoncie kilkuletnim można mówić o odwróceniu struktury wykorzystania metod płatności stosowanych w sprzedaży detalicznej i rysującej się dominacji rozliczeń bezgotówkowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
terminal płatniczy
Bezgotówkowo

Mimo inflacji Polacy nie rezygnują z usług kosmetyczno-medycznych

Usługi kosmetyczne, upiększające i medyczne oraz wizyty w salonach SPA stają się dla coraz większej grupy gospodarstw domowych regularnym wydatkiem. Jest to efekt postępujących zmian kulturowych – dbałość o wygląd, dobre samopoczucie i zdrowie zyskują na ważności. Co ciekawe, wydatki na usługi kosmetyczno-medyczne nie podlegają redukcji w budżetach domowych w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi, jak spowolnienie gospodarcze, czy też poziomem realnych dochodów ograniczonym inflacją. Cała branża zaczyna też być odporna na zmiany zachodzące na rynku, a eksperci przewidują dla niej dalsze wzrosty, czytamy w informacji prasowej Fundacji Polska Bezgotówkowa.

CZYTAJ WIĘCEJ
kobieta płacąca zbliżeniowo kartą w sklepie, terminal
Bezgotówkowo

Już niemal 2/3 płatności za zakupy realizowanych jest bezgotówkowo

W 2022 r. nastąpiło przyspieszenie popularyzacji płatności bezgotówkowych, z użyciem których zrealizowano już 62% wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce. Ubankowienie Polaków na koniec tego roku wynosiło 85%, a w najmłodszych grupach wiekowych (18-26) aż 91% – pokazują wyniki badania Fundacji Polska Bezgotówkowa „Zwyczaje płatnicze Polaków a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce”.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 6